Ciprian Balanescu – locul 1 la Triathlon Challenge 2013

Sportivul nostru, Ciprian Balanescu, a incheiat weekendul trecut pe cea mai inalta treapta a podiumului editia a 5a a triatlonului de pe lotoral, Triathlon Challenge Mamaia 2013. Aceasta editie aniversara a vazut la start peste 800 de participanti, un numar record de concurenti pentru un astfel de concurs in Romania.

Pentru Ciprian cursa de sambata trecuta nu a fost una deosebit de dificila. Pentru el triatlonul de la Mamaia este unul de viteza. Traseul de bicicleta a avut 6 ture si a fost rapid, iar proba de alergare la fel, rapida. In plus Ciprian a avansat mult la inot, cu 4 minute fata de editia anterioara.

Ciprian s-a simtit bine in ziua concursului insa el reuseste sa se concentreze extrem de bine inainte si in timpul cursei. Din acest motiv de multe ori Ciprian nu mai vede nici in stanga nici in dreapta. Este 100% concentrat pe telul lui suprem de a castiga locul intai. Daca adaugam si faptul ca Ciprian se afla intr-o stare foarte buna fizica, ne dam seama ca sunt putine curse de triatlon la care el nu ar putea ocupa cea mai inalta treapta a podiumului.

Ciprian s-a impus la proba olimpica si a reusit sa parcurga cele 3 probe in timpul ce mai scurt: 1.500 m înot, 36 km ciclism, 10 km alergare. Proba de ciclism el a parcurs-o pe cursiera sa Merida, iar la final Ciprian a obtinut premiul cel mare in valoare de 2.800 lei.