Evoluţie foarte bună pentru Lampre-Merida la Volta ao Algarve 2014

La cursa pe etape Volta ao Algarve, Portugalia, desfasurata intre 19 si 23 februarie, echipa Lampre-Merida s-a descurcat foarte bine in cele 5 etape.

In prima etapa, lunga de 160 km, Lampre-Merida si-a aratat potentialul multumita unei victorii duble. Sacha Modolo si Rui Costa au ocupat cele mai inalte trepte ale podiumului, locul intai respectiv doi. Echipa a lucrat excelent dand dovada de o strategie bina pusa la punct. In acest fel Modolo a fost in masura sa obtina a 4a sa victorie a sezonului.

podium

In etapa a 2a Campionul mondial, portughezul Rui Costa, a fost la un pas de locul intai. In etapa lunga de 196 km Costa s-a lansat pe atac cu 6 km inainte de o catarare de categoria 3. Din pacate Kwiatkowski s-a simtit mai bine, iar cu 6 km inainte de finis acesta a atacat si a obtinut o victorie solo.

Etapa a 3a a avut doar 13,6 km intrucat a fost o proba contratimp. In aceasta etapa portughezul Rui Costa, Campionul mondial la sosea in exercitiu, proba de fond, a dat valoare bicicletei Warp TT, modelul de contratimp de la Merida. Bicicleta a fost intr-adevar partenerul mecanic al lui Rui acesta obtinand locul 12 si ramanand pe locul 3 in Clasamentul General.

Etapa a 4a din Volta ao Algarve, Portugalia, l-a vazut pe Rui Costa din nou pe pozitia a 2a a podiumului. Etapa a avut o lungime de 164,5 km si s-a terminat in catarare pe varvul Alto do Malaho. Rui Costa a terminat pe doi la 3 secunde dupa invingatorul de etapa Contador si cu 7 secunde mai repede fata de Kwiatkowski.

Ultima etapa, a 5a lunga de 155,8 km, l-a vazut pe Sacha Modolo foarte doritor sa castige din nou. El mai avea doar putin insa atacul sau a fost oprit intrucat nu a avut loc de garduri atunci cand a dorit sa-l depaseasca pe Cavendish pe partea dreapta. Din acest motiv, in sprintul final al etapei, Modolo a fost nevoit sa franeze pentru a nu se lovi.