Houffalize W.CUP: Hermida 1.

100503 houffalize 3

După performanţa din 2007, José Hermida a făcut-o iarăşi:  a învins pe pista reprezentativă pentru cupa mondială în Houffalize, Belgia.  Cu această nouă performanţă a devenit primul şi în clasamentul general al cupei mondiale. Ralph Naef a terminat pe locul cinci şi cu asta a demonstrat că Multivan Merida Team este o forţă care ocupă primele locuri în clasamentele pe echipe.

Hermida nu a reuşit să facă un start bun şi s-a trezit în marea mulţime.

Idézőjel 30x30Ştiam că pot să evadez, dar nu eram sigur că voi putea în timp util ca să-l ajung din urmă pe Manuel Fumic

- explica Hermida după ce a trecut linia de sosire. A avut mult de depăşit, dar în stilul său specific de neoprit l-a ajuns din urmă pe Fumic şi l-a şi depăşit.

Idézőjel 30x30Sunt deosebit de bucuros că am câştigat şi a doua oară aici la Houffalize care este considerată sanctuarul MTB-ului şi asta m-a motivat puternic.

100503 houffalize 2

Ralph Naef a avut deasemenea probleme cu startul.

Idézőjel 30x30RImediat după pornire am avut probleme cu respirația şi m-am concentrat doar pentru a putea termina cursa.

Faptul că în pofida problemelor respiratorii Naef a terminat pe locul cinci arată valoarea lui. A fost cel mai bun ciclist elveţian la această cursă.

Rudi van Houts s-a confruntat cu o problemă diferită în momentul când era pe poziția șase în timpul cursei. Traseul greu a pus la grea încercare bicicleta și la un viraj anvelopa s-a dezlipit de jantă și a pierdut multă presiune devenind inutilizabilă și așa în loc de un posibil loc șase a terminat pe locul 58 pe lângă bicicletă.

Idézőjel 30x30Nu am avut noroc dar îmi mențin forma pentru cursa de cupă mondială din Offenburg

- a declarat  Rudi van Houts la finish. Moritz Milatz a terminat pe locul 20, Jochen Kaas l-a urmat pe locul 21 arătând că și nivelul lor de pregătire se îndreaptă spre o direcție bună. „ Am revenit....” comenta Milatz după cursă.

La femei Gunn-Rita Dahle Flesja a fost nevoită să ia startul din spate ce este un dezavantaj grav la așa o pistă cum este cel de la Houffalize. S-a luptat puternic și a înaintat până la locul 40 când a făcut pană. Felul prin care a parcurs traseul până când a fost nevoită să se oprească dovedește și la ea că este într-o formă foarte bună.

Idézőjel 30x30Azi  m-am simțit mult mai bine decât săptămâna trecută, asta este un semn bun că îmi revin.

- declara norvegianca.

Succesele s-au ținut lanț pentru Multivan Merida Biking Team și pe pista de maraton. La o participare de zile mari, elvețianul andreas Kugler a terminat pe locul patru la maratonul italian de la Riva del Garda după compatrioții săi Urs Huber și Thomas Stoll și austriacul Alban Lakata.