MTB: Spaniolul Hermida Campion Mondial

100904_CAN_MontSainteAnne_XC_Man_Hermida_finishline_by_Kuestenbrueck.JPG

Spaniolul Hermida Campion Mondial la cros olimpic

Jose Hermida şi-a îndeplinit cel mai îndrăzneţ vis: a învins la campionatul mondial din Mont-Sainte-Anne. El a mai avut precedente în clase inferioare (la junior şi la U23 a mai câştigat aurul la campionat mondial) acum în Canada la clasa de elită a continuat şirul aurit.
La femei Maja Wloszcowksa din Polonia a fost cea mai rapidă.

Hermida de câţiva ani buni se menţine în topurile mondiale de elită, singurul adversar de categorie asemănătoare a fost doar Julien Absalon pe care nu l-a putut întrece. – Pentru mine este o zi extraordinară! Am reuşit să câştig chiar în Mont-Sainte-Anne, această pistă este un loc tradiţional pentru MTB şi asta mă bucură şi mai mult- a declarat Hermida după concurs.

100904_AUS_MontSainteAnne_XC_Man_Kulhavy_Hermida_Stander_champagne_by_Maasewerd.JPG

Hermida ca o vulpe bătrână în prima parte a competiţiei nu a forţat însă de la jumatea distanţei a aprins rachetele de rezervă şi pe ceilalţi concurenţi le-a lăsat în urmă cu uşurinţă cu excepţia lui Jaroslav Kulhavyt din Cehia şi Burry Stander din Africa de Sud. Campionul mondial en titre Nino Schurter a trebuit să forţeze până peste limite dar nici norocul nu mai era cu el, a făcut şi două pene de cauciuc iar vechiul adversar Absalon a avut şi el o căzătură.

Spaniolul Hermida a controlot întreaga competiţie cu sânge rece şi în ultima tură a câştigat un avantaj ce i-a asigurat victoria. Hermida a trecut linia de sosire cu ochii în lacrimi. Poate nici nu a existat în scurta istorie a sportului MTB un campion mondial care a meritat atât de mult acest titlu, el fiind cunoscut ca omul care aduce buna dispozitie între ciclişti.
Echipa lui Hermida, Multivan Merida Biking Team a avut multe rezultate foarte bune la acest campionat mondial: elveţianul Ralph Naef a câştigat aurul în cursa de ştafetă si Moris Milatz care a terminat în final pe locul 14. Ghinoniştii din echipa Merida-Multivan s-au numit Jochen Käß şi Rudi van Houts care au abandonat în urma unor defecţiuni tehnice rezultate din căzături.
În categoria de elită feminină, Gunn-Rita Dahle a terminat pe un meritoriu loc 18, în ciuda faptului că a pornit din poziţia a 51-a. Deşi locul 18 nu-o caracterizează:”Sunt mulţumită de rezultatul meu, dar şi mai mulţumită de evoluţia lucrurilor în timpul competiţiei. A fost foarte greu pe acest traseu să avansez în clasament din poziţia din care am plecat” a declarat ea.
Firma Merida a încheiat această parte importantă a sezonului competiţional cu cele mai bune rezultate: producătorul de elită din Taiwan a câştigat patru medalii de aur şi un bronz. Nicio altă marcă nu a reuşit s-o egaleze la Campionatele Mondiale Canadiene din 2010.