Ralph Naef a rezistat foarte bine psihic la greutăţile concursului, a demonstrat o prezenţă remarcabilă, depăşind pe rând ceilalţi concurenţi.Singurii care au reuşit să-i facă faţă sunt cei doi compatrioţi Christoph Sausert şi Florian Vogelt.
În căldura toridă , Naef nu a avut un start bun, dar cu fiecare tură s-a apropiat tot mai mult de podium.Cu toate că sezonul acesta a avut probleme de sănătate şi nu a avut succese prea mari, a reuşit totuşi să ocupe un loc pe podium, ceea ce ii dă o şansă pentru a ocupa un loc în echipa olimpică a Elveţiei.
Celălalt concurent din echipa noastră Moritz Milatz, cu locul nouă ocupat a fost cel mai bine clasat dintre nemţi.Cu siguranţă oficialităţile olimpiadei germane vor ţine cont de rezultatele obţinute pentru viitoare selecţii.
Gunn-Rita Dahle Flesja a fost de asemenea o prezenţă remarcabilă la campionatul mondial.A ocupat locul şapte pe un teren despre care ea a declarat că este prea dificil pentru ea în faza de pregătire pentru olimpiadă.Gunn-Rita încă îşi îmbunătăţeşte forma fizică după o suferinţă .
Faţă de succesele anterioare pentru Jose Herminda ziua concursului a fost o adevărată catastrofă.Ajungând pe locul cinci pe la jumătatea concursului au părăsit-o puterile şi s-a retras pe margine comentând mai departe concursul.Este foarte important să aflăm care a fost cauza.
La concursul de vineri austriacul Robert Gehbauer a terminat pe locul 10 la secţiunea U23.După o lungă suferinţă se pare ca şi-a revenit.
REZULTATE-CAMPIONATUL MONDIAL DE MTB 2008
Bărbaţi elit, Cross Country
1. Christoph Sauser (SUI), 1:58:26
2. Florian Vogel (SUI), +2:54
3. Ralph Näf (SUI), +4:19
4. Liam Killeen (GBR), +4:42
5. Fredrik Kessiakoff (SWE), +4:47
6. Christoph Soukoup (AUT), +5:07
7. Roel Paulissen (BEL), +5:39
8. Inaki Lejarreta (ESP), +6:04
9. Moritz Milatz (GER), +6:51
10. Oliver Beckingsale (GBR), +6:57
DNF José Hermida (ESP)
Femei elit, Cross Countr
1. Margarita Fullana (ESP), 1:39.01
2. Sabine Spitz (GER), +1:43
3. Irina Kalentieva (RUS), +2:20
4. Marie-Hélene Prémont (CAN), +2:51
5. Maja Wloszczowska (POL), +3:45
6. Catherine Pendrel (CAN), +4:51
7. Gunn-Rita Dahle-Flesja (NOR), +5:16
8. Elisabeth Osl (AUT), +5:29
9. Georgia Gould (USA), +6.18
10. Blaza Klemencic (SLO), +6:37
Bărbaţi U23, Cross Country
1. Nino Schurter (SUI),1:44:34
2. Burry Stander (RSA), +41
3. Mathias Flückiger (SUI), +3:46
4. Fabian Giger (SUI), +4:54
5. Stephane Tempier (FRA), +5:55
6. Dario Gasco (ARG), +8:26
7. Raphael Gagne (CAN), +8:46
8. Frank Beemer (NED), +9:00
9. Pascal Meyer (SUI), +9:22
10. Robert Gehbauer (AUT), +9:50