În clasificarea pe baza materialelor din care sunt confecţionate cadrele, în paleta cursierelor din aluminiu, Merida a creat două familii care reflectă nevoile utilizatorilor. Seria Race este dedicată competiţiilor, performanţei. Seria Ride a fost concepută de către inginerii proiectanţi de la Merida pentru o pedalare mai confortabilă, ture pe şosea. Această diferenţă se manifestă atât în configurarea cadrelor, cât şi prin echiparea lor.
Cadrele Race au o geometrie asemănătoare cu cea a modelelor de carbon care au fost concepute de-a lungul anilor pentru competiţii şi au avut rezultate competiţionale excelente. Materialul din care sunt realizate este aluminiu Prolite 66, tuburi triplu trase, cel mai bun de la Merida. Diferitele seturi cu care sunt echipate bicicletele şi coloristica variată reflectă încadrarea bicicletei în paletă. Caracteristica comună a cadrelor este tubul superior uşor curbat şi, depinzând de forţele care apar, în diferite zone se folosesc tuburi cu diametru diferit. Îmbinările între tuburi se realizează cu o tehnologie specială de sudură şi o finisare pe măsură. Una dintre cele mai frumoase zone ale întregii structuri este tubul superior cu forma sa aparte împreună cu cablul pentru frâna spate care este ascuns. Imaginea de ansamblu ne sugerează o eleganţă pură pentru această bicicletă. Pentru 2012 am montat o furcă full carbon mai uşoară începând cu nivelul de echipare Shimano Sora şi cadre unice Race Lite, varianta uşoară.
Merida Road Race Lite 905-com
Preţ recomandat: 6390 Lei
Merida Road Race Lite 904-com
Preţ recomandat: 5490 Lei
Merida Road Race Lite 903-com
Preţ recomandat: 4290 Lei
Merida Road Race Lite 901-com
Preţ recomandat: 3590 Lei
Prescurtări şi explicaţii:

Furcă Carbon
Double Chamber Technology
În cazul tuburilor supuse unor forţe mari, prin integrarea unui perete despărţitor în interior, se poate atinge o rezistenţă mai mare la îndoire chiar dacă se utilizează un tub cu grosimea peretelui mai mică.
HFS Hydro Forming System
Tuburi realizate din aluminiu prolite 66 cu ajutorul lichidelor sub înaltă presiune.
Tuburi realizate din aluminiu prolite 66 cu ajutorul lichidelor sub înaltă presiune.
Internal Cable
Cablurile de schimbător şi ocazional cel de la frâna spate este aşezat în interiorul cadrului.
Prolite 66 Triple Butted Aluminium
Tuburi care se încadrează în categoria de înaltă performanţă la Merida, realizate din aluminiu 6066, trase de trei ori.
Tuburi care se încadrează în categoria de înaltă performanţă la Merida, realizate din aluminiu 6066, trase de trei ori.
Smooth-Welding
O formă specială de sudură prin care se ajunge la o formă estetică ridicată a îmbinărilor dar care nu afectează rezistenţa îmbinărilor.
X-Taper Headtube
Tub frontal cu diametrul inferior (1,5”) dilatat. Are ca rezultat o directivitate mai precisă şi o furcă mai puternică.
Tub frontal cu diametrul inferior (1,5”) dilatat. Are ca rezultat o directivitate mai precisă şi o furcă mai puternică.